Wzrost liczby przedsiębiorstw ze statystycznie wyższymi wynagrodzeniami

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest obecnie taka, iż zaczyna przybywać przedsiębiorstw oferujących wynagrodzenie na przyzwoitym poziomie.

Jak zmieniła się sytuacja tegoroczna odnośnie poziomu wynagrodzeń w porównaniu z rokiem ubiegłym?

Już w co ósmym średnim i dużym przedsiębiorstwie z przemysłu przetwórczego przeciętne wynagrodzenie wynosi ponad 6 tysięcy złotych. W I kwartale tego roku takie płace były w 982 przedsiębiorstwach tego sektora, zatrudniających ponad 1/5 pracowników tej branży. Przyrost w tym względzie jest dość znaczący, bo jeszcze przed rokiem było to tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo, a ich liczba wynosiła 735.

Zdaniem ekspertów przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim sytuacja na rynku pracy. Tam bowiem mamy do czynienia z rekordowo niskim bezrobociem i brakami odnośnie wykwalifikowanych fachowców. Zatem przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać pracowników, zmuszone są podnosić wynagrodzenia.

A jak sytuacja z wysokością przeciętnego wynagrodzenia przedstawia się w innych branżach?

Okazuje się, że również przedsiębiorstwa działające w innych branżach zaczynają podnosić wynagrodzenia pracownikom, chcąc utrzymać swoją pozycję na rynku. Jeszcze lepiej niż w przemyśle przetwórczym sytuacja wygląda w branży budowlanej. Tutaj okazuje się, iż prawie 40% pracowników pracuje już w przedsiębiorstwach, gdzie przeciętne wynagrodzenie przekracza kwotę 6 tysięcy złotych.

Liczba przedsiębiorstw oferujących takie zarobki rośnie, gdyż jeszcze rok temu taka sytuacja dotyczyła 35% pracowników. Oczywiście wpływ na to ma również sytuacja na rynku pracy, ale nie tylko. Przez ostatnie lata obserwujemy dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym i dotyczy to zarówno branży budownictwa mieszkaniowego, jak i infrastrukturalnego. Jednak branża ta boryka się z dość poważnym kryzysem braku fachowców. W czasach gorszej koniunktury spora ich część wyjechała za granicę, a tej luki nie są w stanie szybko wypełnić masowo przyjeżdżający do naszego kraju obcokrajowcy. Stąd przedsiębiorstwa budowlane, ratując sytuację, decydują się na spore podwyżki, by zatrzymać posiadaną kadrę specjalistyczną.

Polecamy  Długi czas oczekiwania na legalizację pobytu cudzoziemca w Polsce

A jak przedstawia się sytuacja z ilością przedsiębiorstw, które oferują niskie wynagrodzenie, zbliżone do poziomu minimalnego?

Okazuje się, że i na tym polu mamy dużą poprawę. Liczba przedsiębiorstw, gdzie poziom przeciętnej płacy nie przekracza poziomu płacy minimalnej, znacznie maleje. W przypadku przemysłu liczba ta spadła o 19 przedsiębiorstw, do poziomu 112. Natomiast w branży budowlanej nastąpił spadek o 5 przedsiębiorstw, do poziomu 23 przedsiębiorstwa.

Te wyniki świadczą o tym, iż sytuacja na rynku pracy wymusiła zmiany w polityce kadrowo-finansowej dużych i średnich przedsiębiorstw. Mają one bowiem na uwadze fakt, iż tylko poprzez odpowiednie czynniki ekonomiczne są w stanie zatrzymać u siebie najlepszych fachowców.

Podsumowując, zmiana na rynku pracy, niski poziom bezrobocia i problemy ze znalezieniem specjalistów spowodowały, iż zarządy przedsiębiorstw zaczynają zauważać, że wzrost poziomu wynagrodzenia jest nieunikniony. Dla pracownika jest to dobra sytuacja i dzięki temu może on zagwarantować sobie lepszy poziom wynagrodzenia, co też wpłynie na jego poziom życia.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *